Nepatří němčina mezi vaše oblíbené předměty nebo vám tak nějak nejde do hlavy? A chtěli byste to změnit? Díky následujícím několika tipům by se to mohlo podařit.
Hlavní sdělení tohoto článku v jedné větě: Němčina nesmí být to, co se učíte, ale něco, čehož prostřednictvím můžete poznat více.
1. Poslouchejte německou hudbu
Na světě není člověka, který by neměl rád hudbu. Poslechem hudby strávíme i několik hodin týdně, zjišťujeme si informace o interpretech, přemýšlíme nad texty atd. . Studium pomocí hudby je nejméně bolestný a nejzajímavější zdroj studia cizích jazyků. Hudba je především důležitá z toho důvodu, že jejím poslechem získáte správné návyky pro výslovnost.
Pomocí hudby jsem se naučil spoustu slovíček a frází během studia němčiny i angličtiny. Věřím, že ti z vás, kterým německá slovíčka do hlavy nejdou, se pomocí hudby naučí více slovíček než kdy předtím. Jak na to?
2. Sledujte německé seriály a filmy
Výhody sledování filmů v originále jsou stejné jako u hudby: návyky pro správnou výslovnost a naučení se nových slovíček a frází. Pokud můžete, sledujte seriály v originálním znění s německými titulky. Pokud to znalosti zatím nedovolí, tak s českými titulky.
V éře Netflixu a HBO GO existuje široká nabídka starých i nově vznikajících filmů a seriálů. Z Netflixu mohu doporučit například seriálový hit Dark nebo How to sell drugs onlie (fast)
3. Najděte hlubší smysl studia
Studium cizího jazyka by nemělo být pouze o bezhlavém drcení slovíček a frází. Cizí jazyk by měl být prostředkem, jak poznat cizí státy a kulturu. Kulturu a historii, kterou sdílí desítky milionů lidí, kteří mají jiné hodnoty, jiný humor, poslouchají jinou hudbu, tráví jinak svůj volný čas apod. A právě i díky znalosti německého jazyka můžete toto vše poznat, protože platí stokrát omílané: „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“
Kromě poznání nové kultury může být pro některé z vás snem studium nebo dokonce život v zahraničí. Česká republika je na našich německy hovořících sousedech silně ekonomicky závislá. Znalost němčiny se proto může zdát jako logická, ale hodně lidí na to přijde až v pozdějším věku…
4. Čtěte, čtěte, čtěte
Najděte si jednou nebo dvakrát týdně čas na přečtení německého článku, ze kterého si vypište slovíčka, která neznáte. Kupte si vaši oblíbenou knihu také s německým textem. Jelikož budete vědět, o čem text je, porozumíte textu navíc mnohem snáze.
Já osobně, pokud jedu do Německa nebo Rakouska, si vždy s sebou odvezu německé noviny die Zeit nebo Frankfurter Allgemeine. Jsou to velmi obsáhlé noviny, které mi vydrží i na několik týdnů čtení. A navíc nabízí zajímavý obsah, se kterým se v českých novinách nesetkáme.
5. Přemýšlejte v cizím jazyce
Ačkoli to může znít komicky, přemýšlení v cizím jazyce je velmi účinné. Pokud nejsou vaše znalosti dostatečné, abyste formulovali celé věty, stačí pojmenovávat předměty a osoby, které jsou kolem vás. Tímto docílíte toho, že naučená slovíčka budete používat a nezapomenete je. A ty, které jste zapomněli, si naopak znovu najdete a připomenete.
6. Cestujte
A samozřejmě – vycestujte do cílové země. Poznáte blíže kulturu, historii, místní jídlo a poznáte místní lidi. Každá cesta do Německa nebo Rakouska mě vždy motivovala se němčinu učit a více se o těchto zemích dozvědět. Díky vysoké konkurenci na železnicích i v autobusové jste v Německu nebo Rakousku na chvíli a pár peněz.
7. Najděte si korespondenčního partnera
Využijte například portálů Global Penfriends.com, Penpal World, Penfriend-club který propojují lidi klidně z opačného konce světa, kteří chtějí udržovat písemný kontakt. Písemná konverzace je tak na dosah ruky. A pokud si s partnerem na druhé straně budete rozumět, můžete se nakonec setkat i osobně.
Zatím bez komentářů
Vložte komentář!Zatím nebyl vložen žádný komentář
You can be the one to start a conversation.