Kniha Trotzdem Ja zum Leben sagen

Kniha Trotzdem Ja zum Leben sagen

Kniha Trotzdem Ja zum Leben sagen

od 20. 3. 2021 0 komentářů

Jako dárek jsem dostal knížku Trotzdem Ja zum Leben sagen, která je v českém překladu známá pod názvem A přesto říci životu ano. Autorem knihy je rakouský psycholog Viktor E. Frankl.

Frankl v této knize popisuje život v koncentračním táboře. Knih s touto tématikou vzniklo jistě mnoho, ale Frankl se zaměřuje na čas v koncentračním táboře z pohledu svého povolání – z pohledu psychologa. Hlavním předmětem knihy tedy nejsou poměry v koncentračním táboře, ale pocity a prožívání jedince během této skutečně těžké etapy života.

Kniha je rozdělena do tří částí dle etap pobytu v pracovních táborech.

  1. Die Aufnahme ins Lager
  2. Das Lagerleben
  3. Nach der Befreiung aus dem Lager

Jak název knihy napovídá, dotýká se obsah knihy otázky smyslu života. I přesto, co se člověku v životě děje, vždy existuje důvod proč žít.

Zajímavé kapitoly

Nach dem Sinn des Lebens fragen

V překladu: Hledání/Otázka smyslu života. Tato kapitola mi v paměti utkvěla asi nejvíce. Tuto otázku, pokud ji člověk hledá, si vezme nejvíce k srdci. Franklovo náhled na smysl života je výstižný a skutečně pravdivý.

„Wir müssen lernen und die verzweifelnden Menschen lehren, dass es eingelich nie und nimmer darauf ankommt, was wir vom Leben noch zu erwarten haben, vilmehr lediglich darauf: was das Leben von uns erwartet!

Trotzdem Ja Zum Leben Sagen, V.E. Frankl, str. 117

Frankl perfektně vystihl hledání smyslu života. Člověk by neměl klást otázky, jaký je smysl jeho života. Naopak člověk je ten, jemuž život pokládá otázky – a my jako lidé naplníme smysl života činy, správným chováním a přebráním zodpovědnosti. Ať už nám život přichystá cokoli, je třeba to brát jako úkol, kterému je třeba se postavit a vytěžit z této zkušenosti maximum. To je smysl života.

Psychologie der Lagerwache

Další kapitola, která se mi líbila, zase pojednává o tom, jak nahlížíme na lidi a jak ostatní soudíme na první pohled. Tato kapitola se zamýšlí nad nad psychologií členů SS stráže v koncentrační táboře.

„Wie ist es möglich, dass Menschen aus Fleisch und Blut andern all das antun, was migemacht zu haben letztere berichten?

Trotzdem Ja Zum Leben Sagen, V.E. Frankl, str. 127

Kromě čistých sadistů a jiných členů se sklony k sadismu mezi členy stráží i dobří lidé. Stejně tak byli v táboře vězni, kteří využívali ostatní vězně ve svůj prospěch, či jinak spolupracovali nebo donášeli členům SS. Viktor Frankl poukazuje na fakt, že i mezi členy stráže byli i dobří lidé a i mezi vězni byli lidé, kteří se k ostatním vězňům stejně nebo hůře než členové SS.

To, že člověk patřil mezi skupinu členů SS, nebo k vězňům nevypovídalo dle Frankla vůbec nic o tom, zda lidé byli dobří nebo zlí. V obou skupinách byli dobří i zlí lidé.

„Daraus ersieht man eines: mit der Kennzeichnung eines Menschen als Angehörigen der Lagerwache oder, umgekehrt, als Lagerhäfling ist nicht das geringste gesagt. Menschliche Güte kann man bei allen Menschen finden, sie findet sich also auch bei der Gruppe, deren pauschale Verurteilung doch gewiß sehr nahe liegt. Es überschneiden sich sich eben die Grenzen!“

Trotzdem Ja Zum Leben Sagen, V.E. Frankl, str. 129

Výše uvedená citace odkazuje na příběh o vedoucím tábora, který ze svých peněz pořizoval pro vězně léky. O této skutečnosti věděl pouze lékař, který byl sám vězněn. Při osvobození tábora byl tento vedoucí tábora vydán samotnými vězni pouze pod podmínkou, že mu nebude „zkřiven jediný vlas“.

Shrnutí

Kniha Trotzdem Ja zum Leben sagen je poutavá. Schopnost najít si za každé situace, jakkoli může být hrozná, něco pozitivního je obdivuhodné a inspirativní. V dnešní době řešíme a máme „depky“ z našich first world problems. Číst o pocitech někoho, kdo zažil koncentrační tábor a byl schopen nastavit svou mysl tak, že tuto výzvu zvládne a že má pro co žít. Naše dnešní problémy a důležitost, kterou jim přikládáme, je k zamyšlení – alespoň pro mě je.

Některá slovíčka z této knihy jsem sepsal v dvou příspěvcích na tomto webu: ZDE a ZDE.

Dokument o Viktoru E. Franklovi

Podobné články:

Ostatní články ze stejné kategorie

Zatím bez komentářů

Vložte komentář!

Zatím nebyl vložen žádný komentář

You can be the one to start a conversation.

Vaše data jsou v bezpečí!Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Ani ostatní data nebudou sdílena s 3. osobami.