Sido

Sido

Sido

od 7. 4. 2021 0 komentářů

Rapper Sido patří skoro 20 let k předním postavám německé hip-hopové scény. Kdo o německý hip-hop alespoň trochu zavadil, musel se s jménem Sido setkat.

Sido, vlastním jménem Paul Hartmut Würdig, se narodil 30.11.1980 ve východním Berlíně ve čtvrti Prenzlauer Berg. Po své matce má íránské kořeny. V roce 1986 se matkou a sestrou přestěhovali do západního Berlína. Po pobytu v azylových domech se usadili ve čtvrti Märkische Viertel. Tato čtvrť se stala námětem pro hit Mein Block, kterým Sido významněji prorazil na německé hudební scéně.

Sidovy začátky lze spojit s interpretem B-Tight, se kterým působil v uskupeních Duo RoyalTS a Die Sekte. Oba interpreti se stali součástí labelu Aggro Berlin. Jedním z prvních počinů pod tímto labelem byla vánoční píseň Weihnahchtssong. V labelu Aggro Berlin se potkal mimo jiné s další známou osobností Bushidem, se kterým měl několik let trvající beef, který skončil až společným albem 2003.

Sido a maska

Sido vystupoval ve začátcích své kariéry v lesklé kovové masce. Stejně jako tomu dělá dodnes rapper Cro, který vystupuje v masce pandy. Sido tak údajně činil z důvodu anonymity. Masku nicméně poprvé sundal během vystoupení v Bundesvision Song Contest v roce 2005.

Co znamená Sido?

Existují dvě teorie, co jeho přezdívka znamená. Jednou z nich je „super-intelligentes Drogenopfer„. Druhou je Scheiße in dein Ohr. Zkrátka jedna lepší než druhá.

Televizní kariéra

Kromě jevišť byl Sido aktivní na televizních obrazovkách. Byl například porotcem v soutěži Popstars. Za zhlédnutí stojí například Dokutainment „Sido geht wählen„. Tento dokument byl nominován na cenu Grimme-Preis. V roce 2019 byl také členem poroty v pořadu The Voice of Germany, kde byl ale v roce 2020 nahrazen zpěvačkou Yvonne Catterfeld.

Zahrál si také v několika filmech, například v roce 2011 ztvárlnil jednu z hlavních rolí ve filmu Blutzbrüdaz.

Doporučuji

Astronaut

Tento singl byl vůbec první skladbou, která se umístila na první příčce německých žebříčků. Na této písni se podílel spolu s interpretem Andreasem Bouranim.

Mein Block

Skladba Mein Block pojednává o Sidově životě ve čtvrti Märkische Viertel. Sida v této skladbě vidíme v pro něj kdysi typické metalické masce. Navíc se jedná o hip-hop a nikoli více pop styl, ke kterému se Sido později ubral.

Schlechtes Vorbild

Augen auf

Tausend Tatoos

Zdroje:

Náhledový obrázek: hiphop.de

Zatím bez komentářů

Vložte komentář!

Zatím nebyl vložen žádný komentář

You can be the one to start a conversation.

Vaše data jsou v bezpečí!Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Ani ostatní data nebudou sdílena s 3. osobami.