Německé podcasty, které stojí za poslech

Pokud cizí jazyk ovládáte na vyšší úrovni, můžete objevovat filmy, seriály nebo podcasty. Díky těmto materiálům se určitě naučíte nová slovíčka a dostanete pod kůži různé obraty a fráze. Především ale poznáte místní kulturní scénu a také, jak se říká „wie die Deutschen ticken“. Technicky a kvalitativně mi ty německé přijdou lepší než ty naše. A protože jsme v (uvědomělém) Německu, jdou témata podcastů hodně do hloubky sociálních a filozofických témat, které přivedou člověka k zamyšlení. V tomto příspěvku chci představit podcasty, které podle mě stojí za to poslouchat.

Gemischtes Hack

Pravděpodobně nejúspěšnější podcast současnosti. Gemischtes Hack mají na svědomí stand-up komik Felix Lobrecht a moderátor Tommi Schmitt. Podcast je Spotify exclusive. Každý týden se oba probírají tím, co se jim nebo kolem nich stalo. Oblíbenou částí je 5 schnelle Fragen für, kdy jeden druhém pokládá 5 otázek týkající se něčeho, k čemu má každý co říct a i posluchači k danému tématu mohou posluchači sami přilnout. Tato část je natolik populární, že si je díky fanouškovskému webu můžete vygenerovat a zodpovědět sami, třeba na party.

Příklady 5 schnelle Fragen:

  • Was hältst du von der Floskel „man kann alles erreichen“?
  • Was war das Naivste, was du je gemacht hast?
  • Würdest du auch nachts Kackebeutel nutzen, wenn du einen Hund hättest?
  • Wie stehst du dazu, wenn jemand deinen Geburtstag vergisst?
  • Was für ein Motorrad hättest du?

Macht & Millionen

Téma burzovních obchodů, akcií, německé privatizace a jiná témata businessu mě vždy zajímalo. Tento podcast je mixem true crime a dokumentárního podcastu o hospodářských zločinech, ale i o bojích v mocných rodinách nebo korporátech o moc. Vydavatelem podcastu je Business Insider a podcast už vyšel i jako kniha.

Zajímavé epizody:

Alles gesagt?

Představte si nekonečný podcast, který trvá tak dlouho, jak uzná za vhodné sám host. Právě toto je Alles gesagt?. V tomto podcastu může host být zpovídán tak dlouho, dokud neuzná, že řekl vše, co potřeboval. Nedokázal jsem si představit, že bych takhle dlouhý díl poslouchal. Ale pokud rozhovor trvá například 5 hodin, dozvíte se o člověku, jeho postojích a názorech mnohem více než u deep talků trvajících pouhou hodinu. Hosty jsou vrcholní politici, lidé z kultury nebo odborníci určitá témata.

SWR2 Wissen

Jak už název napovídá, půjde v tomto podcastu o vědomostech. SWR2 Wissen od Südwestrundfunk se zabývá nejrůznějšími tématy – od možnosti používat CO2 jako surovinu, schopnosti mladé generace odolávat psychicky krizím posledních let, úvahy, zda IT výuka by měla být povinnou na školách, až po analýzu toho, jak moc je freudovské poznatky dnes aplikovatelné. Opravdu témata napříč celým spektrem. Pro široký rozhled ideální.

Wirecard: 1,9 Milliarden Lügen

Tento true crime dokumentární podcast má pouze 12 epizod. Podává hloubkový náhled do spektakulárního podvodu, který otřásl nejen německý indexem DAX, ale i vírou Berlína etablovat Německo prostřednictvím této fintechové firmy na světové technologické scéně. Příběh Wirecard je sám o sobě natolik absurdní a současně fascinující, že by si jej měl poslechnout i ten, koho svět financí nezajímá.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru